Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links 

   
   

ناطق نوري: جمکران دوم راه انداختند، جمع کنيد اين بساط را!

 
 

 

حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اكبر ناطق نوري در شب نوزدهم ماه مبارك رمضان و در مراسم احياي شب قدر كه در حرم مطهر امام خميني (ره) برگزار شد، با اشاره به اين شب‌ها اظهار كرد: در اين ايام اميرالمومنين(ع) به جرم عدالت‌خواهي، حق‌گويي و مبارزه با ظالمان، ستمگران، منحرفان و متحجران به خاك و خون غلتيد.
وي در ادامه با گرامي‌داشت ياد و خاطره‌ي امام راحل، فرزندان ايشان و همه‌ي شهيدان اسلام، افزود: امشب علاوه بر شب نوزدهم كه احتمال شب قدر داده مي‌شود، به مناسبت جمعه و جمعه شب متعلق به امام زمان هم هست. همه‌ي ما از كودكي آموخته‌ايم كه دوازده امام معصوم داريم و به ما آموختند كه آخرين آنها يعني امام زمان (عج) از نظرها غايب است و تا روزي كه خدا مصلحت بداند او پس پرده‌ي غيبت مي‌ماند و پس از آن ظهور و براي برقراري عدل و داد با ظلم مبارزه مي‌كند. همچنين به ما آموخته‌اند كه در اين دوران منتظر حضرت باشيم، ولي متاسفانه به همين حد اكتفا كرديم؛ در حالي كه زندگي آن حضرت ابعاد بسيار گسترده‌اي دارد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان اين كه ايران مركز ثقل شيعه است، ايران را كشور امام زمان(عج) دانست و تصريح كرد: در زندگي آن بزرگوار سوالات و ابهامات زيادي مطرح است و متاسفانه ما به اين سوالات نپرداخته‌ايم و يا كمتر پاسخ داده‌ايم و كمتر رفع ابهام كرده‌ايم، هم‌چنين در جامعه‌اي كه مركز ثقل تشيع است كمتر آگاهي و معرفت به ابعاد زندگي آن بزرگوار پيدا كرده‌ايم و همين ابهامات و ناشناخته ماندن ابعاد زندگي آن بزرگوار سبب شده عده‌اي شياد و كلاهبردار و هوسران از ناآگاهي و بي‌اطلاعي جامعه سوءاستفاده كنند و بخشي از جامعه را به انحراف بكشانند و بدين ترتيب مدعيان دروغين پيدا شوند و ادعاهاي بي‌ربطي مطرح كنند.
ناطق ‌نوري مطرح شدن ادعاهاي دروغين در جامعه را بر اثر ناآگاهي جامعه دانست و تاكيد كرد: ما مسووليم؛ عالمان ديني، مبلغان ديني و اسلامي و محققان اسلامي و همه‌ي ما مسووليم. در زمان ائمه‌ي معصومين و شخص رسول خدا (ص) تا زمان امام عسگري (ع) هم اصحاب ائمه پيرامون مسائل مربوط به حضرت مهدي (عج) حساس و كنجكاو بودند و هم خود ائمه بيشتر به اين مساله مي‌پرداختند. جالب است كه ائمه پيش از غيبت امام زمان (عج) بيشتر به اين مساله مي‌پرداختند تا ما در زمان حال كه در زمان غيبت آن حضرت هستيم.
رييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري، در ادامه به بيان برخي ويژگي‌هاي امام زمان (عج) از ديدگاه روايات شيعه پرداخت و افزود: تكليف ما در دوران غيبت چيست؟ انتظار چيست؟ علائم آمدن امام زمان چيست و وقتي كه آمد چگونه با ظلم برخورد مي‌كند؟ آيا با شمشير وارد مي‌شود يا تكنولوژي برتري مي‌آورد؟ اينها مسائلي است پيرامون غيبت و ظهور امام زمان، ولي ما تنها به همين اكتفا كرده‌ايم كه آن حضرت غايب است و بعد هم يك دعاي ندبه بخوانيم، جمكران برويم، دو ركعت نماز امام زمان (عج) بخوانيم و چند عبارت بگوييم. آيا همه‌اش همين است؟
وي در عين حال خاطرنشان كرد: البته اينها خوب است، ولي كافي نيست. وقتي ما و جامعه‌ي ما از مسائل اطلاع نداشته باشند آن وقت مشتي شياد مي‌آيند و ادعاهايي مي‌كنند كه البته اين مسئله هم تازگي ندارد.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ادامه به غيبت صغري و كبراي حضرت مهدي (عج) اشاره كرد و افزود: در غيبت كوچك و صغري يك نفر رسمي معرفي شده و از جانب حضرت مهدي (عج) بين مردم و آقا واسطه بود و چهار نفر هم پس از آن به عنوان نواب اربعه مطرح بودند.
ناطق‌ نوري همچنين رواياتي درباره‌ي نشانه‌هاي ظهور امام زمان (عج) بيان كرد و با استناد به اين روايات، تاكيد كرد: هر كس بگويد من خبر دارم كه آقا چه موقع ظهور مي‌كند دروغ مي‌گويد و هر كس ادعا مي‌كند كه ارتباطي دارد و مي‌داند آقا همين روزها يا سال‌ها ظهور مي‌كند مزخرف مي‌گويد. يكي از نشانه‌هاي ظهور اين است كه در زمين پر از ظلم مي‌شود ولي معلوم نيست آن ظلمي كه مدنظر است چه زماني واقع مي‌شود.
رييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري، ادامه داد: بعد هم آمده است كه عده‌اي به دروغ ادعاي ديدن و ارتباط با امام زمان (عج) را مطرح مي‌كنند. هر كس ادعا كند كه من آقا را ديده‌ام و با او ارتباط دارم و آقا به من پيغام داده است، دروغگوست.
ناطق‌ نوري با بيان اين كه از زمان آغاز غيبت كبري اين ادعاهاي دروغ هم آغاز شد، به ذكر نام چند نفر از كساني كه چنين ادعاهاي دروغي را در طول تاريخ مطرح كرده‌اند، پرداخت و افزود: برخي از اين افراد حتي كارنامه و سابقه‌ي خوبي داشتند. مثلا يكي از آنها ابتدا از اصحاب امام زمان (عج) بوده است و بعد كم كم مي‌بيند مردم عوام هستند، ادعا مي‌كند و كارش مي‌گيرد و به طمع مال و رياست ادعاي نيابت خاص مي‌كند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، ادامه داد: كم كم اين ادعاها تا قرن سيزدهم فروكش كرد تا اين كه باز هم يك نفر پيدا شد و ادعاي نيابت كرد. جالب است كه اين فرد دوازده امام را قبول داشت، حضرت مهدي (عج) و غيبت را قبول داشت و براي ظهور حضرت دعا مي‌كرد. ولي كم كم ادعا كرد كه من نايب هستم و خدمت آقا مي‌رسم. بعد هم اين ادعاها در سطح بالاتر و حتي تا ادعاي پيامبري ادامه يافت و حالا در زمان ما هم همين‌طور است.
وي استفاده از روزها و شب‌هايي نظير ليالي قدر و ايام محرم را براي نشان دادن راه درست و راه امام ضروري دانست و خطاب به مردم، اظهار كرد: برادران و خواهران! بهترين راه، راه امامان معصوم است و بعد از ائمه‌ي معصومين جانشين آنها علما هستند. شما زندگي ائمه را ببينيد. آيا آنها و حتي شخص رسول خدا از اين ادعاهايي كه برخي افراد الان مطرح مي‌كنند مطرح مي‌كردند؛ ائمه‌اي كه از همه چيز خبر داشتند و در روايات آمده است كه «اگر اراده كنيم همه چيز را مي‌دانيم». هيچ‌گاه امامان با اصحاب خود اين‌طور برخورد نمي‌كردند كه بگويند من خبرهايي دارم و ارتباط با يك جاهايي دارم؛ برخي افراد دكان باز كرده‌اند.
رييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري، با اشاره به علماي اسلامي و ديني و در راس آنها امام خميني (ره)، اظهار كرد: اگر بنا باشد كسي به مركزيت ولايت نزديك باشد، چه كسي مي‌تواند از امام نزديك‌تر باشد؟ تمام زندگي امام را ببينيد و بشنويد. امام از اين مسائل و ادعاها نداشت و اصلا چنين مسائلي را قبول نداشت.
ناطق‌ نوري در ادامه با بيان اين كه آدم در اين جامعه گاهي مي‌خواهد از غصه گريه كند، افزود: يك انسان عوام كه حتي بلد نيست قرآن را از رو بخواند چهره‌اي براي خود درست مي‌كند و محاسني مي‌گذارد و شالي مي‌اندازد و بعد هم ما زيبايي و نورانيتي در او مي‌بينيم و چون خيلي زيباست مي‌گوييم، خودش است. من نمي‌فهمم اين مسائل يعني چه؟ يك مشت كلاش و حقه‌باز اين كارها را مي‌كنند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، هم‌چنين با ابراز تاسف از ناشناخته ماندن ائمه در جامعه، تصريح كرد: حتي حضرت علي (ع) كه اين همه درباره‌ي او حرف مي‌زنيم هم ناشناخته مانده است؛ يك عكس و تمثال از او درست مي‌كنيم، يك شمشير دو شاخه براي او مي‌گذاريم و اين براي ما علامت علي (ع) مي‌شود. اين‌ها از كجا آمده است؟
وي در ادامه بر راهنما بودن علماي اسلام تاكيد كرد و با بيان اين كه عالمان ديني بايد جلو اين افراط و تفريط‌ها را بگيرند، افزود: اخيرا به استاني رفته بودم. به من گفتند در اينجا محلي درست شده كه جمكران دوم است. چرا كه شخصي در اينجا خوابي ديده و دستور داده‌اند در اينجا بنايي بسازند. من از آنها خواهش كردم اين بساط را جمع كنند؛ چرا كه خواب حجت نيست و اين كارها براي اعتقادات مردم ضرر دارد.
رييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري هم‌چنين گفت: گاهي هم گفته مي‌شود امام زمان (عج) دستور داده است. در اين كه اين كشور، كشور امام زمان (عج)، كشور شيعه و جمهوري اسلامي است و قوانين آن بر مبناي اسلام است، شكي نيست؛ ولي به اين معنا نيست كه هر كاري كه مي‌كنيم پس مال اوست؛ چرا از امام زمان (عج) خرج مي‌كنيم؟ ما حتي مي‌گوييم از اسم مقام معظم رهبري هم نبايد خرج كنيم كه مبادا نام او را تخريب كنيم، ولي عده‌اي درباره‌ي امام زمان كه از او بالاتر است، چنين كاري مي‌كنند.
ناطق‌ نوري با بيان اين كه كارهاي ما بدون نقص نيست، خاطرنشان كرد: وقتي كارهاي ما به اسم امام زمان (عج) تمام شود مردم مي‌گويند لابد وقتي آقا هم بيايد همين‌طور مديريت مي‌كند؛ پس بهتر است. من اين مسئله را بسيار خطرناك مي‌بينم و بسيار ضرر دارد. گاهي با معتقدات مردم بازي مي‌كنيم؛ چرا كه با چنين ادعاهايي وقتي مشكلي پيش بيايد مردم آن را از چشم امام زمان (عج) مي‌بينند؛ در حالي كه مسووليت كار خود را بايد خودمان به عهده بگيريم.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان رواياتي از امامان معصوم (ع)، در تشريح نوع مديريت امام زمان (عج)، گفت: وقتي امام زمان (عج) ظهور كند رشد فكري و عقلي جامعه بالا مي‌رود و عقلانيت در جامعه حاكم مي‌شود. آن‌قدر رشد و ترقي مي‌كنند كه بين آقا و مردم حجابي نيست و علم و فهم بسيار بالاست. قلب‌ها پر از بندگي خدا مي‌شود، دروغ محو مي‌شود، روح درندگي انسان‌ها از بين مي‌رود، امنيت برقرار مي‌شود و ديگر فقر وجود نخواهد داشت. مديريت حكومت امام زمان (عج) به گونه‌اي است كه هيچ فقيري وجود نخواهد و عدالت در جامعه سيطره پيدا مي‌كند و حتي قطره خوني به ناحق ريخته نمي‌شود.
وي در پايان خطاب به مردم، اظهار كرد: خواهش من به عنوان يك طلبه‌ي كوچك اين است كه سراغ هر شيادي نرويد، راه ائمه را از علما بياموزيد؛ چرا كه مسير درست را عالمان و كارشناسان ديني تعيين مي‌كنند نه هر كسي.